Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, może być złożony przez każdego
z rodziców bądź przez każdą osobę, posiadającą informacje, przemawiające za pozbawieniem władzy rodzicielskiej przez jednego z rodziców lub rodzica. Sprawa rozpatrywana jest w postępowaniu nieprocesowym.
Koszt związany ze złożeniem wniosku, to 40 zł, chyba że jest to zmiana wyroku rozwodowego, wówczas jest to kwota 100 zł
Sądem wyłącznie właściwym do rozpoznania wniosku, jest Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich, według miejsca zamieszkania dziecka a jeśli nie można go ustalić – sąd właściwy według miejsca jego pobytu.
Prawidłowo sporządzony wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, zawiera oznaczenie uczestników postępowania, tj. wnioskodawcę (osobę, która składa wniosek do Sądu) wraz z jej nr PESEL, dziecko oraz osobę, która ma zostać pozbawiona praw rodzicielskich (uczestnika postępowania). Wnioskodawca powinien również wyraźnie wskazać żądanie, tj. pozbawienie władzy rodzicielskiej oznaczonej osoby, nad małoletnim.
W uzasadnieniu wniosku, ważne jest wykazanie okoliczności, które uzasadniają żądanie wnioskodawcy. Należy opisać stan faktyczny sprawy, podając wydarzenia, które powodują, że ingerencja Sądu w zakresie praw rodzicielskich, zdaje się być niezbędna. Przesłankami do pozbawienia władzy rodzicielskiej przez rodziców, jak wskazano wyżej, są: rażące zaniedbania obowiązków przez rodziców, trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej i jej nadużywanie, dlatego należy je wykazać w uzasadnieniu wniosku.
Do wniosku należy również załączyć dowody, np. wnioski o dopuszczenie dowodów z opinii biegłych, przesłuchania świadków, i inne dowody, które potwierdzają stawiane przez wnioskodawcę tezy, a ponadto odpisy aktu urodzenia dziecka, a jeżeli jest to zmiana wyroku rozwodowego lub wcześniejszego orzeczenia o władzy rodzicielskiej, także odpis tego orzeczenia.
apl. adw. Paulina Grzywińska